Kultura w Indonezji Podróż do Indonezji Wakacje w Indonezji

Mentawaje – Archipelag Mentawais: Co, Gdzie i Jak?

Mentawaje Archipelag Mentawais, Co gdzie i jak Far Horizon

Mentawaje to łańcuch porośniętych lasem tropikalnym wysepek, położonych wzdłuż zachodniego wybrzeża Sumatry, z których największą jest Siberut. Mieszkańcami są ludy Mentawai, których liczbę szacuje się na około 64 000. Klanowe społeczności, szamani, rytualne tatuaże, tradycyjne obrzędy i szczególnie rozwinięta duchowość, to tylko niektóre aspekty charakteryzujące plemiona Mentawai. Do tego piękna przyroda, kilkanaście endemicznych gatunków ssaków, idealnie załamujące się fale na oceanie – mekka surferów i antropologów. Witajcie w Raju.

Mentawaje – Archipelag Mentawais: Co, Gdzie i Jak

Mentawaje – Archipelag Mentawais – Raj Surferów i Klanowe Społeczności, mapa regionu

Mentawaje to archipelag kilku większych i kilkudziesięciu mniejszych wysp, położonych u wybrzeża Sumatry, niedaleko miasta Padang. W skład archipelagu wchodzą następujące większe wyspy: Pulau Siberut, Pulau Sipura, Pulau Pagai – Utara i Pulau Pagai – Selatan. Na wyspy najłatwiej dostać się promem lub szybką łodzią z portu w Padang. Międzynarodowe lotnisko Minangkabau w Padang obsługuje połączenia lotnicze m.in. z Kuala Lumpur (Malezja), Jakartą, Batam, Medanem i Bandungiem.

Mentawaje – Archipelag Mentawais: Plemiona i Klanowe Społeczności

Klany Mentawajów znane są z prowadzenia koczowniczo-łowieckiego stylu życia. Swoje osady budują głównie na wybrzeżach lub w środku lasów deszczowych bujnie porastających powierzchnię wysp. Plemiona posługują się odrębnym językiem Mentawai, który należy do grupy języków austronezyjskich. Plemiona żyją w tradycyjnych długich domach, zwanych Uma, których ściany budowane są z tkanych naprzemian pasm bambusa. Dachy pokryte są trawą a zrobiona z drewnianych desek podłoga ustawiona jest na palach, co stanowi dobrą ochronę przed insektami i innymi nieproszonymi gośćmi

Tradycyjny męski strój to zawinięta na biodrach półcienna przepaska. Mężczyźni noszą również tradycyjne naszyjniki oraz kwiaty we włosach i za uszami. Kobiety również ubrane są w półcienne przepaski, z tą różnicą, że owijają nią talię. Dodatkowo noszą one również małe kamizelki bez rękawów. Ciekawym zwyczajem jest ostrzenie – piłowanie zębów u kobiet, co stanowi znak dojżałości płciowej. Ciała zarówno mężczyzn, jak i kobiet pokrywają liczne tatuaże, a sam proces tatuowania przebiega przy użyciu igły i kawałka drewna, którym uderza się igłę, tworząc porządany wzór.

Mentawaje – Archipelag Mentawais – Raj Surferów i Klanowe Społeczności, Podróż do Indonezji, Far Horizon

W życiu codziennym, mężczyźni zajmują się polowaniem na dzikie świnie, jelenie oraz inne naczelne ssaki. Kobiety i dzieci zbierają odmiany pochrzynu, dziko rosnące rośliny oraz polują na inne małe zwierzęta. Za zwierzęta domowe uważane są świnie, psy, małpy a nawet czasami kurczaki. Miejscowi wytwarzają również sago, chodują banany i bulwiaste warzywo zwane taro.

Przez tysiące lat mieszkańcy archipelagu ewoluowali we wzgędnej izolacji w stosunku do reszy świata. Powierzchnie wysp porasta i zamieszkuje wiele unikalnych gatunków roślin i zwierząt. W związku z tym, nie ucierpiała również tradycyjna kultura i zwyczaje, która rozwijała się bez zewnętrznych wpływów. Klany archipelagu znane są ze swojej nietypowej duchowości i przekonań. Wierzą oni, że każde żywe stworzenie od człowieka, po zwierzęta i rośliny – posiada duszę, która zwana jest Simagre.

Mentawaje – Archipelag Mentawais: Nasze wyprawy

Mentawaje to również popularna destynacja surferów i jedne z najlepszych fal na świecie. Specjalnie dla Ciebie możemy zorganizować wyjazd na surfing. Skontaktuj się z nami po więcej szczegółów i sprawdź gotowy program na Mentawaje i Sumatrę:

Napisz do nas a my zaprojektujemy wakacje Twoich marzeń!

Przeczytaj również

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz