Podróż do Indonezji Wakacje w Indonezji Wyprawy na Papuę

Podróż na Papuę – Ekspedycja na Półwysep Ptasiej Głowy, Papua Zachodnia

Podróż-na-Papuę- Ekspedycja-Półwysep-Ptasiej-Głowy-Papua-Zachodnia

Półwysep Ptasiej Głowy (po indonezyjsku Kepala Burung) to ogromny teren na północno-zachodniej części wyspy Nowa Gwinea, należący do indonezyjskiej prowincji Papua Zachodnia. Pokryty w większości gęstą dżunglą i przecięty łańcuchami gór Arfak i Tamaru, półwysep jest jednym z najmniej znanych i spenetrowanych miejsc na Ziemi. W 2006 roku, międzynarodowa ekspedycja biologiczna na Ptasią Głowę odkryła kilkadziesiąt wcześniej nieznanych gatunków roślin i zwierząt i określiła ten teran jako jeden z najbardziej unikatowych ekosystemów naszej planety. Na terenie Półwyspu Ptasiej Głowy znajdują się 37 tysięcy kilometrów parków narodowych będących domem dla ponad tysiąca endemicznych gatunków flory i fauny.

Podróż na Papuę – Ekspedycja na Półwysep Ptasiej Głowy, Papua Zachodnia

Podróż-na-Papuę- Ekspedycja-Półwysep-Ptasiej-Głowy-Papua-Zachodnia-Mapa

Można by powiedzieć, że Ptasia Głowa jest tym, co pozostało z Edenu na Ziemi. Półwysep jest jednak zamieszkany, a gospodarzami na nim jest około trzydziestu plemion żyjących w mniej niż stu wioskach rozrzuconych po całym terenie. Większość osad położonych jest wzdłuż wybrzeża oraz rzek, ale cześć grup zamieszkuje niedostępną dżunglę w interiorze wyspy. W ciągu ostatnich lat na Papui zidentyfikowano ponad 40 plemion i klanów, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu ze światem zewnętrznym! Mimo że, ze zdecydowaną większością plemion na Papui nawiązano już kontakt, wiemy na pewno, że do dziś funkcjonują tam grupy, które pozostają w całkowitej izolacji.

Podróż-na-Papuę- Ekspedycja-Półwysep-Ptasiej-Głowy-Papua-Zachodnia-Far-Horizon

Na podstawie badań terenowych oraz raportów misjonarzy, wiemy dziś o 3 takich grupach na terenie Ptasiej Głowy. Niecałe dwa lata temu jedna z tych grup po raz pierwszy opuściła dżunglę i nawiązała kontakt z sąsiednim plamieniem w regionie Mariasi, w regencji Kaimana. Nie jesteśmy pewni kim są Ci ludzie – czy to jakiś odległy klan licznego plamienia Mairasi, czy też zupełnie nowa grupa plemienna? Wiemy natomiast, że zgodzili się oni wpuścić na swoje tereny ludzi z zewnątrz, a sąsiednie plemiona rozpoczęły z nimi prosty handel, który powoli zachęca ich do otwierania się na świat zewnętrzny. W zeszłym roku do Mariasi wybrała się ekspedycja amerykańskich misjonarzy, jednak wciąż nie opublikowano oficjalnego raportu z wyprawy.

Far-Horizon-Podróż-na-Papuę- Ekspedycja-Półwysep-Ptasiej-Głowy-Papua-Zachodnia

Lokalne władze zdają się nie przywiązywać szczególnej wagi do obecności nowej grupy plemiennej na Papui, jednak Far Horizon udało się uzyskać niezbędne pozwolenie na podróż na Papuę, do wybranego regionu. Mamy ogromną ambicję poprowadzić pierwszą nie-misjonarską ekspedycję do niezbadanych dotąd terytoriów w Mairasi oraz napotkać nowe plemię celem identyfikacji oraz opisania tej grupy. I tutaj zwracamy się do Was. Far Horizon organizuje prawdziwą ekspedycję antropologiczną i chcemy dać Wam możliwość uczestniczenia w tej niezwykłej przygodzie.

Wyprawa prowadzona będzie przez zespół doświadczonych przewodników, antropologów oraz zespół filmowy. Z uwagi na trudną logistykę wyjazdu oraz ograniczoną ilość miejsc na łodziach, którymi będziemy się poruszać, na wyprawę możemy zabrać jedynie 4 osoby. Mamy już dwójkę chętnych, a więc zostały już tylko 2 wolne miejsca!

Napisz do nas po program na podróż na Papuę!

Przeczytaj również

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz