Inspiracje z Indonezji Podróż do Indonezji Przewodnik-Indonezja Wakacje na Bali Wakacje w Indonezji Wyspy Indonezji

Pogoda na Bali: Pora Deszczowa (Październik – Kwiecień)

Pogoda-na-bali-pora-deszczowa-Październik-Kwiecień

Pod względem pogody w Indonezji można rozróżnić dwie strefy: zachodnią i wschodnią. Kiedy w zachodniej Indonezji (od Sumatry po Flores i Alor oraz częściowo Sulawesi) trwa pora sucha to we wschodniej części kraju (od Sulawesi przez Moluki, aż po Papuę i Raja Ampat) padają największe deszcze. Warto wziąć to pod uwagę, gdy planuje się dłużą podróż po Indonezji, podczas której chce się odwiedzić wschodnią i zachodnią część archipelagu.

Pogoda na Bali: Pora Deszczowa (Październik – Kwiecień) – na co się przygotować, co ze sobą wziąć, jak zaplanować wakacje?

Pora deszczowa na Bali i w zachodniej Indonezji rozpoczyna się w okolicach października i powinna skończyć się w kwietniu. W praktyce jednak granice te dosyć umowne, a wpływ na niestabilną pogodę mają globalne zmiany klimatyczne. Średnia temperatura w porze deszczowej plasuje się w okolicach 26-29°C, ale w tym okresie znacznie wzrasta też wilgotność powietrza, co niektórym mocno daje się we znaki. Opady deszczów w Indonezji nie są jednak aż tak uciążliwe, jak np. monsun w Tajlandii. Często deszcz pada jedynie w nocy albo tylko kilka godzin w ciągu dnia. W porze deszczowej zawsze jednak trzeba być przygotowanym na opady i polecamy nie wychodzić z domu bez parasola lub porządnej przeciw deszczówki.  Turyści wolą zatem planować swoje wakacje w porze suchej, choć pora deszczowa też ma swój „szczyt sezonu” w okolicach Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra, a także w styczniu, kiedy na Bali przyjeżdża wielu turystów z Rosji.

Pogoda na Bali: Pora Deszczowa – Szczyt Sezonu (Okres Świąteczny + styczeń)

Grudzień i Styczeń to dwa miesiące w porze deszczowej, podczas których hotele wypełniają się nimal do ostatniego pokoju. Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, prawosławne święta oraz Chiński Nowy Rok, sprawia, że tysiące odwiedzających wybierają Bali jako miejsce świątecznych wakacji. Na ulicach pojawiają się kolorowe procesje, a całe Bali tętni życiem. Nie ma się co dziwić, że właśnie wtedy ceny zakwaterowania na Bali idą mocno do góry, a korki – cóż, trzeba wiedzieć, jakich miejsc unikać. Jeśli planujesz swoją podróż w okresie świątecznym, napisz do nas, a my podpowiemy Tobie jak najlepiej zaplanować Twoje wakacje, aby uniknąć utrudnień związanych ze szczytem sezonu. W tym okresie istotne jest również zarezerwowanie zakwaterowania z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż pokoje w hotelachzapełniają się w ekspresowym tempie. Jeśli jesteście osobami, które wolą unikać gwaru i tłumów turystów – przylećcie na Bali w lutym i marcu, co będzie też rozwiązaniem korzystniejszym dla Waszych portfeli.

Pogoda-na-bali-pora-deszczowa-Październik-Kwiecień-Far-Horizon

Pogoda na Bali: Pora Deszczowa – Warto wiedzieć

Uwaga, ślisko! 

Po opadach deszczu drogi I ścieżki stają się bardzo śliskie. Jeśli planujesz wypożyczać skuter, upewnij się, że opony mają dobry bieżnik oraz że dostosujesz prędkość do warunków na drodze. Stopnie w świątyniach często porastają drobnym mchem i sprawiają, że bardzo łatwo można się poślizgnąć – dobrą opcją są więc buty z porządną podeszwą.

Denga

Pora deszczowa to okres lęgowy komarów. Niestety, niektóre z nich mogą być nosicielami gorączki krwotocznej, znanej potocznie jako denga.  Radzimy używać lokalnych preparatów na komary, gdyż wydaje się, że uodporniły się one na zachodnie specyfiki. Polecamy też picie wywaru z liści papai, co wpływa na ph skóry i odstrasza komary. Preparaty na komary znajdziesz praktycznie w każdym sklepie i supermarkecie.

Bali Belly

Zatrucia pokarmowe również są częstsze w sezonie deszczowym. Już przed wizytą w Indonezji polecamy rozpocząć kurację probiotykami i kontynuuować ją podczas pobytu oraz po powrocie, co pozwoli bakteriom jelitowym dostosować się do zmian związanych z dietą. Warto również swoją podręczną apteczkę zaopatrzyć w leki leczące biegunkę i zapobiegające odwodnieniu.

Pogoda na Bali – Pora deszczowa: Sporty na świeżym powietrzu

Plaże, szczególnie na południu bywają bardzo zanieczyszczone z powodu silnych prądów morskich oraz wezbranych rzek, które wyrzucają śmieci na brzeg. Często z pomocą przychodzą turyści i mieszkańcy wyspy, którzy organizują cykliczne sprzątanie plaż. Nawet jednak trudniejsze warunki nie zniechęcają surferów, którzy w tym okresie wybierają wschodnie wybrzeża wyspy.  Plusem zmiany prądów jest cieplejsza woda, dzięki czemu można pozbyć się pianek.  Większość surferów wybiera pianki jedynie w porze suchej, kiedy to temperatura wody potrafi spaść nawet o kilka stopni, szczególnie w lipcu i sierpniu.

Jeśli jesteście fanami festiwali i unikatowych wydarzeń kulturalnych, to Bali dla Was wiele ciekawych propozycji podczas deszczowych miesięcy. Sprawdź tutaj>> jakie atrakcje czekają na Was w Ubud oraz tutaj>> które z festiwalowych propozycji przypadną Wam do gustu.

Byłeś na Bali lub w Indonezji w porze deszczowej? Jakie są Twoje spostrzeżenia? Czy coś przeoczyliśmy? Podziel się z nami swoimi uwagami w komentarzach poniżej!

Napisz do nas a my zaprojektujemy wakacje Twoich marzeń!

Przeczytaj również

2 Komentarze

 • Reply
  Pogoda na Bali: Pora Sucha (Maj – Wrzesień) - Far Horizon - Best Indonesia Travel Guide, Travel Advice and Tips
  22 maja 2017 at 05:10

  […] Pogoda na Bali: Pora Deszczowa (Październik – Kwiecień) […]

 • Reply
  Pogoda i zwyczaje w Indonezji – jak się ubierać i co ze sobą zabrać? - Far Horizon - Best Indonesia Travel Guide, Travel Advice and Tips
  30 maja 2017 at 08:29

  […] i trwa aż do kwietnia, a czasami dłużej. Więcej o porze deszczowej możesz się dowiedzieć tutaj>>Czego się spodziewać? Wszystkiego 😉 Na pewno prognoza pogody nie będzie rzetelnym źródłem […]

 • Zostaw swój komentarz